Kompas - deklinacje, anomalie, zboczenia i inne przypadłości PDF Print E-mail
Nawigacja
Wpisał Krzysztof Dołęgowski   
wtorek, 18 października 2005 22:46
Kompas - deklinacje, anomalie, zboczenia i inne przypadłości

...Ciemno, że oko wykol. Na stoku pełno było powalonych drzew, krzaków, jarów tak, że ciągle musiałem coś omijać. Czołówka świeciła na jakieś 3 metry, ukazując tylko plątaninę gałęzi. Poczułem się jak w Blair Witch Project. Dochodziła 2 w nocy. Gdy las w końcu się przerzedził, spojrzałem na kompas – dokładnie tam gdzie wyobrażałem sobie południe, teraz stała północ! Stukałem, pukałem, sprawdzałem czy jest spoziomowany, ale nic! On się uparł!
Drapałem się w głowę i zastanawiałem czym mam się kierować... A może pomyliłem kolory igieł? Nie – to niemożliwe. Mam ten kompas od lat i zawsze czerwona z kropką oznaczała północ... W końcu przekonałem się i ruszyłem za wskazaniem igły. Po kwadransie wiedziałem już gdzie mnie rzuciło. Mogłem kontynuować nocną wędrówkę...
To nie zmyślona historia na wstępniak, a prawdziwe nocne wątpliwości z rajdu Kierat 2004. Od tamtej pory nie kłócę się z kompasem i wierzę mu bardziej niż sobie.

Historia kompasu

Powstanie pierwszych kompasów zawdzięczamy Chińczykom. W III wieku p.n.e. używali oni bryłek magnetytu jako elementów tablic do przepowiadania przyszłości. Magnetytowa ruda żelaza, jeśli tylko ma tą możliwość - układa się zgodnie z liniami pola magnetycznego. Około 1000 lat zajęło Chińczykom skojarzenie, że można w ten sposób określać kierunki geograficzne. Pierwsze kompasy miały kształt łyżkowaty, a ich dłuższa końcówka (powiedzmy uchwyt od łyżki) wskazywał kierunek południowy.


Co pokazuje kompas?

Potocznie mówi się, że współczesny kompas wskazuje północ. Jednak jest to stwierdzenie nieścisłe, które w niektórych sytuacjach może wprowadzić w błąd. Igła kompasu nie wskazuje żadnego z biegunów, a jedynie układa się zgodnie z poziomą składową lokalnych linii pola magnetycznego (pionowa składowa zwana jest inklinacją i określa o ile igła magnesu wychyliłaby się w pionie, gdyby jej na to pozwolić)Co się dzieje z kompasem w okolicach biegunów?

Im bliżej bieguna magnetycznego się znajdujemy tym linie pola układają się bardziej pionowo, przez co składowa pozioma (to, co pokazuje kompas) jest coraz mniejsza. Igła stara się stanąć dęba w kapsule, przez co wywołuje tarcie na osi obrotu. Używanie kompasu w odległości rzędu kilkuset kilometrów od bieguna magnetycznego mija się z celem. Dobowe zaburzenia magnetosfery powodują zmiany wskazań nawet do 10°, a przemieszczając się na większe odległości musimy stale aktualizować wartość deklinacji. Na szczęście na wybrzeżach Antarktydy czy w północnej Kanadzie rzadko organizuje się zawody na orientację.


Kompasy używane w turystyce i rajdach

Najczęściej używane przez turystów kompasy składają się z płytki oraz kapsuły z płynem, wewnątrz której umieszczona jest igła. W czasie zawodów w Podlesicach w zeszłym (2004) roku, jeden z zawodników tak się odwodnił, że łakomie patrzył na swój kompas i zawartą w nim ciecz. Chciał stłuc szybkę i wypić zawartość. Gdyby ktoś miał podobne myśli to informuję: Kapsuły wypełnia się alkoholem (ale nie takim do picia, bardziej jak borygo) Dzięki temu kompas nie zamarza do temperatury conajmniej -40°C i nie gotuje się przy 50°C nawet na wysokości 10 000m n.p.m. Płyn służy stabilizacji wskazań igły - w najtańszych "suchych" modelach igła praktycznie nigdy nie przestaje drgać.
Płytka może mieć kształt zbliżony do prostokąta z naniesioną na brzegach podziałką ułatwiającą pomiar odległości na mapach w różnych skalach. W niektórych modelach spotkać można również otwory służące jako szablony do nanoszenia punktów na mapę. Zdarzają się również płytki wyposażone w lupkę lub siatkę ułatwiającą odczyt współrzędnych dla GPS. Nowoczesne modele przeznaczone do biegów na orientację, coraz częściej widywane na rajdach, mają płytkę przystosowaną do mocowania kompasu na kciuku. Można zauważyć pewną tendencję – im szybciej chcemy zorientować mapę, czy ruszyć na azymut, tym mniej skomplikowanego kompasu użyjemy. Dlatego nawigatorzy nie zawracają sobie głowy lusterkami czy pudełkami ze szczerbinką. Często nawet rezygnują z jakiejkolwiek skali na kapsule. Natomiast igła w używanych przez nich kompasach jest bardzo duża i pomalowana na jaskrawe kolory (jak w opisywanym modelu Silva 6 NOR). Klucząc po lesie i tak nie sposób osiągnąć dokładności 0,5 stopnia, którą oferują odczyty niektórych zaawansowanych kompasów. Zamiast tego używa się kodów kolorystycznych, które są łatwiejsze do zapamiętania i odczytania w biegu czy w czasie jazdy na rowerze. Aby móc swobodnie używać rąk (np. by korzystać z kijków) skonstruowano również specjalne mocowanie na kciuk i nadgarstek (np. Silva 66 OMC).Dziwne kompasy

Za czasów poprzedniego systemu wiele rzeczy w naszym regionie musiało być innych niż w pozostałych częściach świata. Dlatego trzymając w rękach busole geologiczne produkowane w NRD należy mieć się na baczności. Niektóre z nich wyskalowane są w gradach (kąt prosty = 100 gradów), a co gorsza zdarzają się egzemplarze, gdzie czerwona igła wskazuje południe. Robiąc pomiary geologiczne w czasie mgły, kilka razy musiałem się długo zastanawiać, zanim załapałem gdzie jest północ i jaki azymut zapisać. Nie zmienia to faktu, że busole „made in DDR” choć powolne, są dosyć dokładne, a przede wszystkim niezniszczalne. Nie spotkałem jeszcze popsutego egzemplarza, czego nie mogę powiedzieć o kompasach Recta. Ufając bezgranicznie szwajcarskiej marce w czasie ćwiczeń z kartografii 10-krotnie próbowałem dokonać pomiarów topograficznych i ciągle wychodziły bzdury. Nie pomogło nawet zaangażowanie profesora geologii…


Deklinacja magnetyczna.

Określa odchylenie igły kompasu (północy magnetycznej) w stosunku do północy geograficznej. To zjawisko, którym na codzień nie musimy zawracać sobie głowy. Odchylenie igły w centrum Warszawy wynosi (X.2005) 4° 19' ku wschodowi. Gdybyśmy mieli strzelać z moździerza na odległość kilometra to błąd związany z deklinacją wyniósłby około 70m. Znaczy to, że wysadzilibyśmy dom sąsiadowi naszego wroga. W praktyce rzadko strzela się z moździerza, a częściej kluczy po lesie często zmieniając kierunek i trzymając azymut „na oko”, co obarczone jest większą niedokładnością. Jeśli jednak pojedziemy na rajd na Nową Zelandię, (czego każdemu życzę) i kompas będzie wskazywał 25° ku wschodowi to deklinacja spowoduje, że w rzeczywistości będziemy się przemieszczać prościutko na północ. A to już gruby błąd, który nawet przy poruszaniu się po drogach może wyprowadzić na manowce.

Jak radzić sobie z deklinacją w praktyce?

Do wskazań igły należy dodać wartość deklinacji. Czyli jeśli deklinacja ma wartość dodatnią (zwyczajowo znak + charakteryzuje deklinację ku wschodowi) to do wskazania igły dodajemy jej wartość. Jeśli ujemną to odejmujemy.
Niektóre modele kompasów (nie tych kciukowych) są wyposażone we wskaźniki deklinacji. Są one umieszczone na spodniej części kapsuły. Mają postać przezroczystej strzałki i małej skali zwykle w zakresie +/- 30°.Pomiar deklinacji w terenie

Jeśli jesteśmy gdzieś na drugim końcu świata, i nie mamy pojęcia o tym jaka jest deklinacja, możemy zmierzyć ją samodzielnie. Potrzebna jest do tego mapa i znajomość naszego położenia na niej. Należy zmierzyć azymut na jakiś odległy charakterystyczny obiekt (szczyt góry, wieża kościoła, zakole rzeki) a następnie porównać z azymutem wynikającym z mapy. Różnica pomiędzy tymi dwoma pomiarami to wartość deklinacji. W ten sposób mierzymy aktualną wartość uwzględniającą wszelkie lokalne anomalie. Jeśli w okolicy nie ma żadnych charakterystycznych obiektów, możemy również spróbować sprawdzić namiar na Gwiazdę Polarną (jej maksymalne odchylenie względem północnego bieguna niebieskiego wynosi 0,75°) i porównać z odczytem kompasu.


Siatka mapy a geograficzna północ

Odwzorowanie UTM (Uniwersalne Transwersalne Merkatora) jest używane w bardzo wielu mapach topograficznych i turystycznych (m.in. w mapach wydawanych przez firmę Compass – najpopularniejszych na polskich rajdach). Odwzorowanie to jest bardzo wygodne między innymi dlatego, że obrazuje południki i równoleżniki jako linie proste. Jednak błąd wynikający z tego rodzaju uproszczenia powoduje, że linie siatki na mapie mogą być niezgodne z kierunkiem północnym maksymalnie do dwóch stopni. Więc tu również możemy delikatnie zboczyć z kursu (przy doświadczeniu z moździerzem, kierując się mapą możemy spudłować maksymalnie o 30m, pamiętając jednak że odłamki latają na 200m ;-) ).
Na szczęście na mapach do biegów na orientację, a więc tam gdzie dokładność namiarów jest najbardziej przydatna, a czasu na obliczenia mało, linie siatki wskazują lokalną północ magnetyczną.


Inklinacja i sposoby na jej zrównoważenie

Inklinacja to pionowa składowa pola magnetycznego, powodująca, że igła chciałaby ułożyć się skośnie w stosunku to terenu. W większości kompasów problem inklinacji jest eliminowany przez umieszczenie na igle kompasu niewielkiej przeciwwagi. Zapobiega to wychylaniu jej ku górze lub ku dołowi kapsuły. Dla przykładu:
MN magnetyczna północ – w tej wersji kompas Silva 7NL jest wyposażony w igłę, której końcówka wskazująca północ ma 16mm natomiast końcówka wskazująca południe jest o 1mm dłuższa. Pozostałe wersje kompasów oznaczono wg stref:
NME (North Magnetic Equatorial) – na północ od równika magnetycznego,
ME (Magnetic Equatorial) – okolice równika magnetycznego,
SME (South Magnetic Equatorial) – na południe od równika magnetycznego,
MS (Magnetic South) – magnetyczne południe.

W połowie bieżącego roku (2005) firma Suunto zapowiedziała wprowadzenie serii kompasów przystosowanych do pracy w znacznie większym zakresie szerokości geograficznych tak, że zamiast 5 wersji będą tylko dwie (dla północnej i południowej półkuli). Jeśli nie mamy pod ręką właściwej wersji kompasu to możemy poradzić sobie przechylając kapsułę pod takim kątem by igła przestała opierać się o ścianki.

Kompas globalny

To urządzenie, które działa poprawnie na całym świecie. Problem inklinacji został w nim rozwiązany w ten sposób, że sama igła nie jest namagnesowana, a jedynie przyczepiona do cylindrycznego magnesu umieszczonego na łożysku rubinowym (dla zminimalizowania tarcia). Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak zwykłe, z tym, że oś obrotu jest szersza, a igła nie przylega do niej na całej szerokości. Niestety prędkość stabilizacji igły wynosi w nim około 6 sekund, przez co nie nadaje się do biegania, czy nawet szybkiego marszu. Szwajcarska firma Recta deklaruje, że ich globalne kompasy serii Turbo-20 potrafią ustabilizować się w ciągu 2 sekund.

Odchylanie w okolicach przewodów pod napięciem

Zjawisko to zostało po raz pierwszy zaobserwowane przez Hansa Christiana Oersted w roku 1820. Oczywiście wtedy jeszcze nie było słupów wysokiego napięcia ani nawet rajdów przygodowych... W czasie pokazów dla studentów ten duński naukowiec odkrył, że igła kompasu ma tendencję do układania się pod kątem prostym względem przewodu pod napięciem. Nigdy nie poznał istoty tego zjawiska, jedynie je opisał. Trzeba pamiętać, że przewody energetyczne nie zawsze są widoczne – zwłaszcza w miastach.
Inne obiekty, które mogą przeszkadzać w poprawnej orientacji igły to duże obiekty metalowe takie jak podziemne rurociągi, czołgi ;-), samochody. W czasie używania kompasu na rowerze, warto się upewnić czy jego wskazania godne są zaufania. Zwłaszcza, jeśli dysponuje się stalową kierownicą lub mostkiem. W tym celu wystarczy odsunąć się na chwilę od roweru uważnie oglądając igłę.


Pozostałe czynniki wpływające na odczyt kierunku za pomocą kompasu


Przemieszczanie się biegunów magnetycznych odbywa się z prędkością kilkunastu kilometrów na rok. Związana z tym zmiana deklinacji w Polsce wynosi około 7 minut kątowych rocznie. Oczywiście w okolicach położonych bliżej biegunów, wartości te są znacznie wyższe. Dane na temat położenia biegunów magnetycznych są stale aktualizowane, a wraz z nimi mapy deklinacji, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualność źródła, z którego korzystamy (dotyczy to również oprogramowania do odbiorników GPS). Linie pola magnetycznego są odchylane przez tzw. „wiatr słoneczny”, zatem w zależności od pory dnia czy nocy układają się w różny sposób i mogą wprowadzać w błąd użytkowników kompasów. Dodatkowy element, który jest zupełnie nieprzewidywalny to burze magnetyczne wywołujące śliczne zorze polarne i powodujące, że igła kompasu może wręcz zacząć kręcić się w kółko. Całe szczęście, dwa ostatnie problemy dotyczą jedynie obszarów okołobiegunowych.

Miejscowe anomalie

Anomalie magnetyczne są lokalnymi zaburzeniami pola wywołanymi przez budowę geologiczną, złoża metali, zmianę rozłożenia ładunków wewnątrz skał spowodowaną uderzeniami piorunów. Najczęściej spotykane rozległe anomalie zmieniają odczyt kompasu o dwa do czterech stopni. Jednak na niewielkich obszarach kompas może okazać się zupełnie bezużyteczny. Przykładem mogą być fragmenty Suwalskiego Parku Krajobrazowego, gdzie rudy żelaza zalegające na głębokości 2km poważnie zakłócają jego wskazania.

Nie jestem specjalistą od magnetyzmu (jedynie geografem), jeżeli więc w ten opis wkradły się jakieś błędy, proszę o skorygowanie i uzupełnienie w komentarzach.


Zobacz również (materiały w jęz. angielskim):Kalkulator deklinacji dla danej szerokości i długości geograficznej

Mapa deklinacji magnetycznych (stan na rok 2005) - format Adobe Arobat

Dokładna mapa deklinacji wraz z rocznymi zmianami (stan na rok 2000) - 4.8 MB:


 

Komentarze 

 
Kshysiu - jak mawia mój kolega, ten artykuł kopie dupę! Super. Chyba najbardziej profesjonalny artykuł jaki czytałem na napierajce.

Jestem wielkim fanem kartografii, kompasów i rzeczy związanych. Ogromnie mi się podobało. Czytałem z zapartym tchem. Poważnie.

Mam jedno pytanie. Czy to oznacza, że aktualizując mapy do orienteeringu, co jakiś czas "przekręca" się je o zmianę deklinacji, czy zostawia tak jak są wierząc, że ta różnica nie wpływa? Remik pewnie będzie znał odpowiedź :-)
 
Jestem pod wielkim wrażeniem, z wielką przyjemnościa przeczytałem powyższy artukuł :-)
 
Faktycznie ciekawy artykuł.
Możesz objaśnić jak interpretowac te mapy deklinacji? Co oznaczają te czerwone i niebieskie linie, bo jakoś nie moge do tego dojść.
 
Te czerwone to linie łączące miejsca o tym samym odchyleniu igły magnetycznej od prawdziwej północy (czyli to co pokazuje kompas), a to niebieskie to zmiany roczne (annual change of magnetic variation).
tak naprawde to wszystko jest troche mniej zakrecone bo takie odwzorowanie kulki na płaskie znienia nieco obraz ziemi.
w kazdym razie warto sie przyjrzec takiej mapie przed wyjazdem do nowej zelandii.
:-D :-D :-D
 
Dzięki za wyjaśnienie, teraz można coś z tej mapy wnioskować.
Równie wesoło jak w Nowej Zelandii jest w południowej Afryce. Nie wiem czy kiedykolwiek dotrę w te odległe regiony, ale już np. w Turcji trzeba z kompasem uważać :)

ps. tych zmian rocznych nadal nie rozumiem :-x
 
Ooops! W Turcji jest tyle co w Polsce, ech to odwzorowanie mapy...
 
magnetyczne jadro ziemi sie troche rusza i dlatego co roku jest inaczej. trzeba wprowadzac poprawki. dlatego mapy magnetyczne maja wyraznie oznaczony termin kiedy sa aktualne i zaznacza sie na nich kiedy i o ile zmieni sie rozkład sil pola magnetycznego ziemi.
panta rei.
 
spoko, ponoć w najbliższej przyszłości (w skali geologicznej oczywiście ;-) ) mają sie zamienić bieguny, więc przyszli rajdowcy będa musieli się przyzwyczaić do zmian :-D
 
Zmiana biegunów trwa kilka tysięcy lat i w międzyczasie nasza cywilizacja może się sypnąć. Również z powodu zakłóceń spowodowanych silniejszym "wiatrem słonecznym" docierającym do nas.

Może będziemy musieli przezwyczaić się do życia bez GSM, GPS, TV czy innych szpejów. Będzie można napierać non-stop i nie wydawać kasy na cholerne kompasy
 
jak bęziemy popierniczać odpowiednio szybko to dłużej pożyjemy i może tego doczekamy ;-)
Dzięki Einstein :-D
 
świetny artykuł, jako geograf (przynajmniej teoretycznie) dodaję swoje słowa uznania. A jako ciekawostkę polecam artykuł w slashdot.com na temat nietrwałości satelit odpowiadających za system GPS :-D . Krótko mówiąc, kompas ważna rzecz...
 
>> ...jako geograf... <<

A wiesz kim jest autor tego artykułu? :roll:
;-)

Pozdrawiam
 
no jasne że wiem :-D
 
to powyższe pisał snowdog, który gdzieś zgubił hasło
 
Fajny art, ale jest byk:

" Odwzorowanie UTM [...] obrazuje południki i równoleżniki jako linie proste."

Południki faktycznie są w UTM prostymi, ale równoleżniki odwzorowane są jako łuki, patrz np.
crwr.utexas.edu/.../...
ce.utexas.edu/.../ex2afpo.htm

"Jednak błąd wynikający z tego rodzaju uproszczenia powoduje, że linie siatki na mapie mogą być niezgodne z kierunkiem północnym maksymalnie do dwóch stopni."

Tak naprawdę wynika to z faktu, że południki w UTM nie są równoległe i tylko jeden (środkowy płudnik odwzorowania) wskazuje północ; a nie z faktu że są proste :).

No i jakbym był upierdliwy to nalegał bym na "poprzeczne Merkatora" zamiast "Transwersalne Merkatora".

A pozatym bomba, dzięki.

Maciek
werchowyna (at) epf.pl
 
A gdzie kupić dobry w miarę niedrogi kompas
 
Odezwij się do mnie. Mam jeden do sprzedania :-)
drewniak@napier aj.pl
 
Dla mnie jako orientalisty najwazniejsze jest to że strzałka nie pływa ale płynnie wskazuje kierunek, w czasie biegu jest stabilna i nie buja. Uzywam kompasów MOSCOW.
 
Nie ma co: poważna sprawa. Naprawdę nawet laikowi dobrze się czyta. Dla "tych co pierwszy raz" (np. dla mnie) ciekawe informacje dotyczące kompasów. 8-)
 
napisz prosze, gdzie można kupic kompasy typu moscow, bo nie moge nigdzie ich znaleźć..

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

inov-8

Produkt ze sklepu

Najbliższe zawody

 • Rajd Zwiadowców VII
  sobota 8 listopada - niedziela 9 listopada
 • GEZnO (Górskie Ekstremalne Zawody na Orientację)
  sobota 8 listopada - niedziela 9 listopada
 • JASZCZUR - KRZYŻACKI HABIT
  piątek 14 listopada - niedziela 16 listopada
 • TOPIELEC`14
  sobota 22 listopada
 • VII Strzeliński Rogaining - XIX ZnO "Szlakiem opadłych liści"
  sobota 22 listopada - niedziela 23 listopada
 • Funex Orient'2014
  piątek 28 listopada - niedziela 30 listopada
 • Losowy profil

  
  Duch

  Imię:
  Krzysiek

  Miejscowość:
  Wrocław

  Ulubiona dyscyplina AR:
  nawigacja

  O stronie

  Rajdy przygodowe (ang. Adventure Racing) to sport wielodyscyplinarny. Wymaga umiejętności współdziałania w zespole, siły zarówno fizycznej jak i psychicznej, odporności na zmęczenie, długotrwały wysiłek, brak snu.

  W zawodach startują drużyny najczęściej złożone z 2,3 lub 4 osób, obojga płci.
  Celem jest pokonanie trasy wyznaczonej przez punkty kontrolne. Drużyna musi ukończyć rajd w komplecie - odpadnięcie jednego członka dyskwalifikuje cały zespół.

  Kontakt

  napisz do nas >>

   

  znajdź nas na:

  
  carb intercept side effects green coffee cleanse ultra health benefits of white kidney beans recipe with white kidney beans buy green coffee beans garcinia cambogia extract and raspberry cleanse reviews dr oz garcinia cambogia video phaseolus vulgaris genome size garcinia cambogia extract pure no fillers can you eat canned kidney beans raw garcinia cambogia plant where can i get garcinia cambogia formula garcinia cambogia weight loss reviews best time to take white kidney bean extract garcinia cambogia free shipping code carb blocker slim 4 life how to take garcinia cambogia effectively original garcinia cambogia how to take carb blocker diet garcinia cambogia fruit purchase is white bean extract the same as white kidney bean extract ingredients in garcinia cambogia extract kidney beans vs black beans earths design pure garcinia cambogia extract reviews health benefits of small white beans large white bean side effects of garcinia cambogia max kidney beans meal garcinia total review white kidney beans argentina white kidney beans uk side effects of cambogia ultra green coffee plus fat blocker pills walmart foods that contain phytoceramides white kidney bean carb blocker green coffee cleanse reviews lipo g3 garcinia side effects jadera carb blocker paula deen weight loss garcinia cambogia where to buy phytoceramides pills what are the best beans to eat for weight loss phaseolus vulgaris 300mg can i get pure garcinia cambogia extract at walmart what kinds of foods contain complex carbohydrates earths design pure garcinia cambogia extract reviews garcinia cambogia interactions with synthroid premium garcinia cambogia is garcinia cambogia safe to use while breastfeeding green mountain coffee roasters is garcinia cambogia safe in breastfeeding does garcinia cambogia taste good where to buy all natural garcinia cambogia white kidney bean benefits green coffee beans weight loss true is pure garcinia cambogia sold at gnc advanced garcinia cambogia pills garcinia cambogia extract pure at cvs garcinia cambogia mercola how to eliminate white foods from your diet garcinia cambogia diet max reviews garcinia cambogia fruit wikipedia 92 trim green coffee ihealth garcinia cambogia pure 400mg review phytoceramides come from all natural garcinia cambogia australia great value dark red kidney beans garcinia cambogia and green coffee bean weight loss garcinia cambogia review philippines que es garcinia de cambogia natural garcinia cambogia en espanol are black bean burgers good for weight loss how does garcinia cambogia extract help you lose weight garcinia cambogia zehrs how garcinia cambogia works garcinia does it work garcinia cambogia plus phone number miracle garcinia cambogia affiliate pure garcinia cambogia perth phytoceramide cvs where to find garcinia cambogia in south africa carb blocker research garcinia cambogia extract pure max are mung beans good for weight loss health benefits of small white beans pure garcinia cambogia extract malaysia pure garcinia cambogia hca how do carb blockers work black bean extract weight loss what brand of garcinia cambogia works the best pure garcinia cambogia use garcinia cambogia results time do kidney beans help you lose weight black eyed kidney beans indian recipe benefits of white kidney bean white kidney bean extract drug interactions carb blocker pills dr oz garcinia cambogia side effects bloating does garcinia cambogia affect your period organic garcinia cambogia supplement cheap green coffee bean extract south beach diet phase 1 black bean chili recipe white kidney bean extract 5000mg where can i buy the garcinia cambogia extract white kidney bean extract buy phytoceramide supplements large white runner beans hca power weight loss pure garcinia cambogia use garcinia cambogia interaction with thyroid medication primalite garcinia cambogia does it work where to buy white kidney bean extract in south africa phaseolus vulgaris fortex white kidney beans extract original garcinia cambogia scam where can i find garcinia cambogia in stores weight loss dosage of garcinia cambogia natrol carb intercept para que sirve garcinia cambogia pure select contact diet plan using garcinia cambogia garcinia extreme green coffee bean max walmart garcinia cambogia extract 1500 mg reviews triminex garcinia cambogia ingredients para que sirve el white kidney bean garcinia cambogia results after a week pure garcinia cambogia reviews gnc original garcinia cambogia scam white beans yield maintaining weight loss after garcinia cambogia kidney beans in spanish does carb intercept phase 2 work garcinia reviews fat blocker vitamin shoppe garcinia cambogia formula wikipedia natural garcinia cambogia johannesburg light red kidney beans vs dark red kidney beans what does the fruit garcinia cambogia taste like dark red kidney beans weight loss garcinia cambogia miracle ingredients advocare 24 day challenge complex carbohydrates bio nutrition garcinia cambogia extract liquid reviews buy cheap online white kidney nutrigold garcinia cambogia ready to mix garcinia cambogia blood pressure pure garcinia cambogia vs green coffee advanced garcinia cambogia diet carb blocker enzyme garcinia cambogia pills at walgreens carbohydrates in black beans cooked health benefits of small white beans what are borlotti beans what are the two major kinds of complex carbohydrates garcinia cambogia fruit wikipedia what is garcinia cambogia in kannada garcinia cambogia fruit tamarind unrefined complex carbohydrates plagas y enfermedades de phaseolus vulgaris phytoceramides benefits garcinia mangostana mangosteen fruit photo garcinia cambogia xt ingredients taking carb blockers on atkins weight loss with garcinia cambogia extract pure garcinia cambogia plus phone number best fat blocker on the market do kidney beans have vitamin k light red kidney beans vs dark red kidney beans kidney beans olive oil garcinia cambogia extract pure reviews side effects where can i buy white bean extract in australia white kidney bean extract and oprah how are complex carbohydrates good for you white kidney beans white kidney beans vegetarian recipes does pure garcinia cambogia have side effects where to buy garcinia cambogia retail pure garcinia cambogia gluten free where can i buy garcinia cambogia extract gnc garcinia cambogia dr oz and oprah pure garcinia cambogia side effects garcinia green coffee garcinia cambogia fruit in filipino green coffee bean lose weight phytoceramide pills buy white bean supplement side effects garcinia cambogia extract at cvs garcinia plus zen cleanse kidney beans canned tomatoes does garcinia cambogia stop your period pure garcinia cambogia bean garcinia cambogia extract facts garcinia cambogia hca at walmart garcinia cambogia ultra side effects what we call garcinia cambogia fruit in hindi hca weight loss la garcinia plus para que sirve garcinia cambogia extract pure powder white beans migraine white kidney bean extract benefits kidney bean shaped pendant natrol carb intercept effective natrol white kidney bean review of original garcinia cambogia kidney beans v lentils xtreme trim white kidney bean extract which is 500 mg large white beans health dangers of garcinia cambogia pure garcinia cambogia extract.com alli fat blocker liver damage white kidney bean recipes indian are beans good to eat to lose weight potassium in canned kidney beans garcinia cambogia extract facts kidney beans uncooked white beans tomatoes does 50 hca garcinia cambogia work advanced garcinia cambogia buy garcinia cambogia pill results where can you buy oral phytoceramides verified garcinia cambogia extract garcinia cambogia weight loss stories slendera garcinia cambogia and natural cleanse diet does natrol carb intercept phase 2 work pure garcinia cambogia bean white kidney bean kale soup phaseolus vulgaris genome size how to soak dark red kidney beans garcinia cambogia costco review is natrol carb intercept safe phase 2 carb blockers do they work kidney beans nutrition what side effects does garcinia cambogia have phaseolus vulgaris recipe what are the two major kinds of complex carbohydrates garcinia cambogia with more than 60 hca phaseolus vulgaris optimal temperature white kidney bean extract does it work phytoceramide lotion garcinia cambogia real reviews advanced garcinia cambogia solpria cleanse phase 2 white kidney bean extract where can you buy oral phytoceramides pure garcinia cambogia extract best brand garcinia cambogia losing weight diet no white food list of foods ingredients of garcinia cambogia select nutritional value of canned red kidney beans white kidney bean benefits are there carbohydrates in kidney beans garcinia cambogia drug interactions